Czy płyn hamulcowy jest łatwopalny?

piątek 23.06.2023

Dbając o stan swojego samochodu, warto wiedzieć, że paliwa czy oleje ulegają spalaniu. Zastanawia Cię czy płyn hamulcowy jest łatwopalny? Zatrzymywanie pojazdu jadącego z dużą prędkością powoduje, że klocki i tarcze hamulcowe nagrzewają się do wysokich temperatur. Zastosowanie płynu hamulcowego jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania całego układu, a co za tym idzie to kwestia bezpieczeństwa Twojego i Twoich pasażerów. W dzisiejszym artykule omówimy cechy tej cieczy i odpowiemy na pytanie, czy płyn hamulcowy się pali. Zapraszamy do lektury!

Płyn hamulcowy – co warto wiedzieć?

Zastanawiasz się, w jaki sposób działają oleje i płyny eksploatacyjne w Twoim samochodzie? Nie ulega wątpliwości, że płyn hamulcowy to jedna z najważniejszych substancji w każdym aucie, która zapewnia odpowiednie funkcjonowanie całego układu hamulcowego. Nowy płyn hamulcowy o dobrych parametrach sprawia, że samochód jest w stanie zatrzymać się na dystansie nawet do 8 razy krótszym, niż w przypadku gdy jest on mocno wyeksploatowany.

Poniżej wskazujemy, co warto wiedzieć o działaniu płynu hamulcowego:

  • zabezpiecza przed powstawaniem korozji w układzie hamulcowym,
  • wysoka wydajność i niewielka zużywalność sprawia, że jego wymiana zalecana jest co 2–4 lata,
  • pozwala skrócić drogę hamowania nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

To tylko część najistotniejszych wartości, które ma płyn hamulcowy. Należy dbać o cykliczne wymiany, by cały układ mógł działać bez przeszkód. W kolejnym akapicie odpowiemy na pytanie, czy płyn hamulcowy się nagrzewa i pali.

Działanie układu hamulcowego – czy płyn hamulcowy się nagrzewa?

Poszczególne części układu hamulcowego w procesie hamowania pojazdu nagrzewają się i wytwarzają ciepło dochodzące do ok. 200–250 stopni Celsjusza. Jeśli kierujący samochodem, stosuje bardziej agresywny i sportowy styl jazdy, temperatura ta może osiągnąć wartość nawet 450 stopni Celsjusza. Dzieje się tak, ponieważ klocki hamulcowe stawiają wyraźny opór, zaciskając się na powierzchni tarcz hamulcowych. By zapewnić im odpowiednie działanie, konieczne jest zastosowanie płynu hamulcowego, który nagrzewa się od poszczególnych elementów układu.

Czy płyn hamulcowy się pali?

Mając na uwadze temperatury elementów układu podczas hamowania, zastanawiasz się, czy płyn hamulcowy się pali? Ten płyn eksploatacyjny jest stworzony w blisko 90% na bazie glikolu. Jest to związek chemiczny z grupy alkoholi, którego jedną z właściwości jest łatwopalność. Płyn hamulcowy może więc ulec zapaleniu i będzie płonąć tak długo, aż całkowicie się wypali. Temperatura zapłonu różni się w zależności od producenta i co ważne by do tego doszło, potrzebny jest otwarty płomień.

Podsumowując: płyn hamulcowy nagrzewa się i pali, jednak ze względu na to, że ciecz nie zapala się od razu po kontakcie z płomieniem, nie można go sklasyfikować jako łatwopalny.

Boryszew ERG to producent płynów motoryzacyjnych z ponad 100-letnią historią. Chemia motoryzacyjna oraz płyny hamulcowe naszej produkcji to najwyższa jakość i bezpieczeństwo jazdy. Zapraszamy!

[socialpug_share]
sukces polakow

piątek 15.03.2019

Sukces Polaków w Rajdzie Argentyny

Hubert Ptaszek wraz z pilotem Maciejem Szczepaniakiem kolejny raz na podium w eliminacjach rajdowych mistrzostw świata. Załoga THE PTOCK, którą sponsoruje Krezus S.A. oraz Boryszew, właściciel marki Borygo, zajęła 2 miejsce w klasie WRC2 oraz 12 w klasyfikacji generalnej.

Czytaj więcej
plast stap

środa 27.03.2019

Patent na nową metodę otrzymywania tereftalanu

Boryszew S.A Oddział Boryszew ERG w Sochaczewie posiada patent na nową metodę otrzymywania tereftalanu bis(2-etyloheksylu). Patent pozwoli spółce na poszerzenie oferty o produkty wykorzystywane m.in. do produkcji zabawek i innych wyrobów otrzymywanych na bazie PVC.

Czytaj więcej