Dlaczego warto zbierać deszczówkę? Poznaj najcenniejsze korzyści!

poniedziałek 05.06.2023

Czy zbieranie deszczówki jest legalne, jakie ma zalety i jak zbierać deszczówkę? Przeczytaj nasz artykuł dotyczący tego, jak zbierać deszczówkę z rynny, jakie są korzyści ze zbierania deszczówki i jaki sprzęt nadaje się do tego najlepiej.

Zbieranie deszczówki z rynny — na czym polega?

Deszczówka, czyli woda zgromadzona z opadów deszczu to jedyne odnawialne źródło wody. Odpowiednio pozyskiwana i gromadzona może się nam przydać w codziennym funkcjonowaniu gospodarstwa, i co więcej — pozwala na spore oszczędności!

Na czym polega zbieranie deszczówki z rynny? Istnieją dwa najskuteczniejsze systemy zbierania deszczówki:

  • system podziemny — pod ziemią instalowane są specjalne skrzynki rozsączające, które tworzą swego rodzaju magazyn wody. Tak zebrana deszczówka powoli wsiąka w otaczający skrzynkę grunt, dzięki czemu dostarcza równomierne ilości wody rosnącym roślinom,
  • system naziemny — to nic innego, jak wszelkiego rodzaju zbiorniki naziemne, takie jak beczka na deszczówkę. Tak zebrana woda może zostać użyta nie tylko do podlewania ogrodu, ale także do innych czynności związanych z prowadzeniem domu, o czym poniżej w artykule.

Jak zbierać deszczówkę z rynny? Przydatny sprzęt

Jak zbierać deszczówkę z rynny? Idealnym naczyniem do zbierania i magazynowania wody deszczowej jest duża, 220-litrowa beczka na deszczówkę, którą posiadamy w naszej ofercie. To produkt, który charakteryzuje się solidnym wykonaniem. Ten czynnik przekłada się na wysoką wytrzymałość oraz szeroką funkcjonalność produktu. Beczka na deszczówkę z rynny ma wszechstronne zastosowanie, dzięki czemu sprawdzi się zarówno na prywatnej posesji, jak i na terenie firmy czy zakładu produkcyjnego.

Nasze beczki na wodę deszczową zostały wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, charakteryzującego się dużą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Możesz mieć pewność, że nie ulegną uszkodzeniu pod naporem wody, nawet jeśli będzie jej bardzo dużo. Ponadto beczki plastikowe na deszczówkę są odporne na działanie warunków atmosferycznych, mogą więc stać w ogrodzie przez cały rok, nie tracąc na funkcjonalności.

Jak zbierać deszczówkę w ogrodzie?

Ogród to miejsce idealne do zbierania deszczówki. Dlaczego? To zwykle do prac związanych z utrzymaniem zieleni wykorzystujemy zebraną wodę — deszczówka świetnie nadaje się do podlewania kwiatów, ale także do napełniania oczek wodnych i basenów kąpielowych, czy też prac związanych ze sprzątaniem: mycia samochodu lub elewacji budynku.

Odprowadzanie deszczówki zebranej z ogrodu nie jest trudnym zadaniem – wystarczy stworzyć prosty układ zasilający składający się z pojemnika na deszczówkę oraz pompy umieszczonej w tym zbiorniku. Przydatne będą także węże ogrodowe.

Jak zbierać deszczówkę na działce?

Oczywiście ogród to nie jest jedyne miejsce, w którym możemy zbierać i gromadzić deszczówkę. Mogą to robić także właściciele ogródków działkowych. Dzięki temu nie musimy korzystać z miejskich wodociągów, co przekłada się na oszczędności. Co więcej, systemy zbierania deszczówki można stosować również w domach jedno- i wielorodzinnych, a także w budynkach użyteczności publicznej.

Zbieranie deszczówki z rynny — co można zrobić z wodą?

Gdzie możemy wykorzystać zebraną deszczówkę? Oto przykłady zastosowania wody opadowej:

  • podlewanie roślin — nie tylko tych rosnących w ogródku czy na działce, ale także do roślin domowych, rosnących na tarasie czy balkonie,
  • wykonywanie prac porządkowych – takich jak mycie samochodu, mebli ogrodowych czy podłogi z kostki brukowej,
  • mycie elewacji budynków.

Po co zbierać deszczówkę? Najważniejsze zalety

Po co zbierać deszczówkę? Jakie są najważniejsze korzyści ze zbierania wody deszczowej? Oto najważniejsze zalety:

  • obniżenie domowych rachunków — nie musimy korzystać z miejskiej wody, gdy chcemy podlać rośliny czy umyć samochód. W ciągu roku może nam to przynieść nawet kilkaset złotych oszczędności,
  • woda pochodząca z deszczu ma kwaśny odczyn, idealny do podlewania wielu ogrodowych roślin,
  • ochrona środowiska — korzystanie z wody pochodzącej z drugiego obiegu jest działaniem proekologicznym,
  • dzięki temu, że woda utrzymuje się na działkach i nie odpływa do kanalizacji oraz rzek, znacząco poprawia się nawodnienie terenów.

Czy można zbierać deszczówkę?

Czy można zbierać deszczówkę? Montaż systemu zbierania deszczówki, niezależnie od tego, czy jest on naziemny, czy też podziemny, nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Jednakże rozpoczęcie prac instalacyjnych powinno się zgłosić w starostwie powiatowym. Warto także wiedzieć, że systemów nie możesz łączyć z instalacją wodociągową!

Padająca deszczówka jest czysta i wolna od zarazków — dopiero kiedy spływa po dachu lub innych powierzchniach, ulega zanieczyszczeniu. Oczywiście nie jest to woda zdatna do picia — nawet po przegotowaniu!

Zbieranie wody deszczowej — podsumowanie

Zalet gromadzenia deszczówki jest wiele. Zbieranie wody deszczowej pozwala nam uzyskać oszczędności w domowym budżecie, a dodatkowo pomaga w dbaniu o prawidłową gospodarkę wodną. Co więcej, w wielu gminach można uzyskać dofinansowanie na instalację zbiorników na deszczówkę — samorządy pokrywają nawet do 80% kosztów wykonania inwestycji. To dodatkowa zachęta do tego, by zacząć zbierać deszczówkę.

Chcesz zainwestować w dobrej jakości zbiornik na deszczówkę? Koniecznie sprawdź naszą ofertę — Boryszew ERG to doświadczony producent płynów eksploatacyjnych oraz takich produktów, jak opakowania przemysłowe, beczki plastikowe oraz beczki na deszczówkę!

[socialpug_share]
sukces polakow

piątek 15.03.2019

Sukces Polaków w Rajdzie Argentyny

Hubert Ptaszek wraz z pilotem Maciejem Szczepaniakiem kolejny raz na podium w eliminacjach rajdowych mistrzostw świata. Załoga THE PTOCK, którą sponsoruje Krezus S.A. oraz Boryszew, właściciel marki Borygo, zajęła 2 miejsce w klasie WRC2 oraz 12 w klasyfikacji generalnej.

Czytaj więcej
plast stap

środa 27.03.2019

Patent na nową metodę otrzymywania tereftalanu

Boryszew S.A Oddział Boryszew ERG w Sochaczewie posiada patent na nową metodę otrzymywania tereftalanu bis(2-etyloheksylu). Patent pozwoli spółce na poszerzenie oferty o produkty wykorzystywane m.in. do produkcji zabawek i innych wyrobów otrzymywanych na bazie PVC.

Czytaj więcej