Glikol do pomp ciepła? Zastosowanie
poniedziałek 29.05.2023
Zastanawiasz się jaki glikol do pompy ciepła wybrać? Dzisiaj odpowiemy na pytania między innymi, do czego służy ta substancja oraz dlaczego jest niezbędna. Podpowiemy też, jaki jej rodzaj spełnia najlepsze warunki jakości, jeśli chodzi o zastosowanie przy instalacji do ogrzewania budynków. Zapraszamy do lektury.
Czym jest glikol do pomp ciepła? Jakimi cechami powinien się charakteryzować oraz jakie spełnia zadanie?
Glikol wykorzystywany w instalacjach grzewczych może być etylenowy lub propylenowy. Jest to substancja chemiczna, która zapobiega pojawianiu się korozji w całym systemie. Jego funkcją jest także ochrona biologiczna zapewniająca brak rozwoju pleśni i innych drobnoustrojów. Glikol świetnie się sprawdza także jako zabezpieczenie przed odkładaniem się osadów. Jest to mocno istotne, aby zachować szczelność, funkcjonalność, bezawaryjność oraz bezpieczeństwo przy używaniu instalacji grzewczych, oraz chłodniczych.
Pożądany glikol do pomp ciepła powinien być przede wszystkim stabilny chemicznie. Stosuje się mieszanki tej substancji z innymi dodatkami, bowiem czysty glikol techniczny ma bardzo wysoką korozyjność oraz zdolność do utleniania.
Jakie rodzaje glikolu wyróżniamy? Który nadaje się do pomp ciepła?
Na rynku można spotkać dwa rodzaje glikolu: etylenowy oraz propylenowy. Oba używane są w przemyśle i instalacjach grzewczych oraz chłodzących. Znaczącą różnicą między nimi jest szkodliwość i toksyczność. Glikol etylenowy może być używany przy systemach solarnych i pompach ciepła wszędzie tam, gdzie niewymagane są dopuszczenia Zakładu Higieny.
W przypadku glikolu propylenowego mówimy o substancji ekologicznej, która stosowana jest w zakładach spożywczych. Ze względu na szanse przedostania się go do wód, nie powoduje on zatruć i zagrożeń dla życia oraz środowiska. Nie zmienia to faktu, że również i ten rodzaj glikolu może być stosowany przy pompach ciepła. W koncentracie glikolu stosowanego w instalacjach znajdują się dodatki, które nie tylko chronią elementy systemu przed korozją i zniszczeniem, ale także poprawiają warunki użytkowania pomp ciepła.
Jakie są zalety roztworu glikolu propylenowego przy stosowaniu pompach ciepła?
Glikol do pomp ciepła może być zarówno etylenowy, jak i propylenowy. Jeśli zależy Ci na nietoksycznej substancji, która w wyniku przedostania się do wód kranowych nie będzie zagrażać życiu i zdrowiu, warto wybrać mieszankę z zawartością glikolu propylenowego. Jest ona pozbawiona także szkodliwych związków chemicznych takich jak aminy, azotyny, azotany i związki chromu.
Glikol w pompach ciepła zapobiega zamarzaniu i przegrzewaniu się instalacji w zakresie do 106 stopni C. Ma bardzo długi czas eksploatacji, wynoszący nawet 10 lat. Najczęściej stosowany do instalacji grzewczych w zakładach produkujących żywność, restauracjach i hotelach.
Podsumowanie – instalacje pomp ciepła, a glikol
Płyny instalacyjne, w które należy wyposażyć pompy ciepła to między innymi glikol. Ma on wiele zalet i funkcji, które chronią cały układ przed korozją oraz zniszczeniem. W zależności od miejsca przeznaczenia i tego gdzie działają systemy, określa się jaki glikol do pomp ciepła wybrać. Sprawdź także inne płyny motoryzacyjne.
wtorek 03.09.2024
Jak usunąć owady z karoserii auta? Poznaj skuteczny sposób na usuwanie zaschniętych insektów z samochodu
Zderzenia z owadami to nieunikniona część każdej podróży samochodowej, szczególnie w ciepłe letnie dni. Pozostawione
Czytaj więcejśroda 21.08.2024
Jak nie myć samochodu? Nie popełniaj tych błędów podczas pielęgnacji auta
Zastanawiasz się, jak nie myć samochodu? Błędy w pielęgnacji mogą Cię dużo kosztować – istnieje kilka czynności, które zamiast utrzymać doskonały wygląd naszego auta, mogą mu naprawdę zaszkodzić. Jako specjaliści z branży, wymieniamy działania, których powinieneś unikać.
Czytaj więcejczwartek 27.06.2024
Nowe produkty adresowane do sektora HVAC od Boryszew ERG
Poznaj nową ofertę innowacyjnej izolacji termicznej i akustycznej EPP od Boryszew! Zapewnia doskonałą izolację, trwałość, lekkość i jest w pełni recyklingowalna.
Czytaj więcej