Jak często wymieniać płyn hamulcowy?

środa 22.03.2023

Zastanawiasz się, co ile wymieniać płyn hamulcowy? Niestety wielu właścicieli aut o nim zapomina. Układ hamulcowy kojarzą przede wszystkim z klockami i tarczami, które trzeba co jakiś czas wymieniać. Jednak właśnie płyn hamulcowy ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego układu. Jest jednym z ważniejszych jego elementów. Czy wiesz, czym dokładnie jest ta ciecz w Twoim aucie i jak często powinieneś ją wymieniać? Jako producent płynów motoryzacyjnych podpowiadamy najlepsze rozwiązania.

Czym dokładnie jest i jak działa płyn hamulcowy?

Płyn hamulcowy jest specjalną mieszanką związków chemicznych, które są odporne na spienianie oraz wysokie temperatury — to bardzo istotna w codziennym użytkowaniu auta chemia motoryzacyjna. Jego rolą w pojeździe jest przeniesienie ciśnienia z pedału hamulca na klocki hamulcowe. Jego obecność w odpowiedniej ilości i jakość jest więc niezbędna dla prawidłowego działania systemu, który odpowiada za bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu. Zdecydowanie jest to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodach. Mimo wszystko, jak pokazują badania, nawet co 4 kierowca nie jest w stanie wskazać, kiedy i czy w ogóle wymieniał płyn hamulcowy. Jak często powinniśmy więc to robić?

Płyn hamulcowy — co ile wymiana?

Wiemy już, że płyny hamulcowe mają ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. Specjalistyczne zalecenia wskazują, że wymiana płynu hamulcowego, powinna mieć miejsce co 40-50 tys. kilometrów. Można jednak również założyć, że będziemy ją przeprowadzać okresowo, co dwa lata. Co jest równoznaczne z podaną liczbą kilometrów, jeśli pod uwagę weźmiesz to, ile średnio kierowca pokonuje ich w ciągu roku. Jednak istotne jest również, aby obserwować sprawność swojego samochodu i to, czy wszystko dobrze działa. Jeśli w czasie jazdy dostrzeżesz osłabienie skuteczności hamowania, to również warto zainteresować się całym układem, a przede wszystkim właśnie poziomem płynu hamulcowego. Czy wiesz już, co ile wymiana płynu hamulcowego powinna mieć miejsce?

Czy można sprawdzić poziom i jakość płynu hamulcowego? Można wykorzystać w tym celu specjalny miernik, jednak warto widzieć, że pozwala on sprawdzić jedynie poziom płynu w zbiorniku wyrównawczym, podczas gdy może on się w tym samym czasie znajdować również w przewodach czy też kołach.

W jakich jeszcze sytuacjach należy zdecydować się na wymianę płynu hamulcowego? Przede wszystkim, jeśli będzie on zanieczyszczony i zabrudzony, a w układzie znajduje się już ponad dwa lata. Ze względów bezpieczeństwa na wymianę warto zdecydować się również, jeśli kupujemy auto używane, a także, gdy wymieniamy takie elementy układu hamulcowego, jak zaciski, przewody czy pompę.

Możesz zdecydować się na samodzielną wymianę płynu hamulcowego, gdyż nie jest to bardzo trudne zadanie. Jednak potrzebna Ci będzie pomoc drugiej osoby. W pierwszej kolejności należy przygotować auto i usunąć stary płyn, dopiero wtedy można zdecydować się na wprowadzenie nowego. Doskonałą opcją będzie również oddanie naszego pojazdu w ręce specjalistów w tej kwestii.

[socialpug_share]
sukces polakow

piątek 15.03.2019

Sukces Polaków w Rajdzie Argentyny

Hubert Ptaszek wraz z pilotem Maciejem Szczepaniakiem kolejny raz na podium w eliminacjach rajdowych mistrzostw świata. Załoga THE PTOCK, którą sponsoruje Krezus S.A. oraz Boryszew, właściciel marki Borygo, zajęła 2 miejsce w klasie WRC2 oraz 12 w klasyfikacji generalnej.

Czytaj więcej
plast stap

środa 27.03.2019

Patent na nową metodę otrzymywania tereftalanu

Boryszew S.A Oddział Boryszew ERG w Sochaczewie posiada patent na nową metodę otrzymywania tereftalanu bis(2-etyloheksylu). Patent pozwoli spółce na poszerzenie oferty o produkty wykorzystywane m.in. do produkcji zabawek i innych wyrobów otrzymywanych na bazie PVC.

Czytaj więcej