Jak wybrać optymalny płyn do chłodnicy dla Twojego ciągnika? Przewodnik krok po kroku

poniedziałek 14.08.2023

Zastanawiasz się, jaki płyn chłodniczy do ciągnika będzie odpowiedni do Twojego pojazdu? Odpowiednie dobranie takiej substancji jest bardzo istotne, gdyż wpływa na działanie całego pojazdu. Czym kierować się wybierając płyn do chłodnic do ciągników? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, gdzie krok po kroku pomagamy wybrać płyn do chłodnicy.

Jaki płyn do chłodnicy ciągnika? Nasze podpowiedzi?

Pracujące w wysokich temperaturach ciągniki rolnicze mogą łatwo ulec przegrzaniu. Aby temu zapobiec, konieczne jest uzupełnianie płynu chłodniczego. Substancja ta ma jednak kilka rodzajów. Jak wybrać taki, który sprawdzi się idealnie właśnie w przypadku naszego ciągnika?

Przede wszystkim należy wybierać wyłącznie płyny o przeznaczeniu rolniczym. Zainteresowany ma do wyboru zarówno gotowe płyny do chłodnic, jak i produkty skoncentrowane, które należy samodzielnie przygotować. Skład takiego płynu do chłodnic to najczęściej glikol etylenowy lub propylenowy; do tego dochodzą również uszlachetniacze oraz składniki mające na celu zahamowanie powstawania kamienia kotłowego.

Typy płynów do chłodnic

Płyny do chłodnicy dzielą się na pięć różnych typów, z czego każdy ma nieco inne właściwości.

  • IAT – to substancja bez dodatków organicznych, która nadaje się do starszych ciągników. Produkty takie są tanie, ale niestety stosunkowo nietrwałe,
  • OAT – płyny do chłodnic tego typu wzbogacone zostały o roztwory kwasów organicznych, dzięki czemu substancja ta dba również o zabezpieczenie powierzchni metalowych. Stosuje się ją głównie w chłodnicach aluminiowych,
  • POAT – płyny takie określa się jako ekologiczne, a dodane do nich składniki sprawiają, że można je stosować w przypadku chłodnic z tworzyw sztucznych,
  • HOAT/SiOAT – to substancje o technologii hybrydowej, które są dość uniwersalne i mogą współpracować z różnymi materiałami chłodnic bez obaw, że zostanie ona uszkodzona,
  • NMOAT – ostatni już rodzaj płynów do chłodnic został stworzony specjalnie do wykorzystywania w maszynach roboczych. To produkty o przedłużonej eksploatacji, które są dostępne w korzystnych cenach.

Płyn chłodniczy do ciągników – o czym jeszcze należy pamiętać?

Decydując się na zakup któregoś z dostępnych na rynku płynów do chłodnic przeznaczonych dla ciągników, warto przede wszystkim sprawdzać specyfikację oraz karty technologiczne tych produktów. Skład takiej substancji musi być dostosowany do materiału, z jakiego wykonana jest chłodnica w naszym ciągniku. Warto zwrócić uwagę również na to, by zakupiony przez nas płyn był odporny na niskie temperatury.

Interesują Cię wysokiej jakości płyny do chłodnicy ciągnika? W takim razie koniecznie zapoznaj się z ofertą naszej firmy Boryszew ERG. Jako doświadczony producent płynów eksploatacyjnych gwarantujemy klientom wyłącznie takie produkty, które sprawdzają się niezawodnie w każdych warunkach. Co u nas znajdziesz? Podstawą naszej działalności jest szeroko rozumiana chemia motoryzacyjna. Proponujemy wspomniane już płyny do chłodnic, płyny do spryskiwaczy, płyny hamulcowe, kosmetyki samochodowe, a także wiele innych produktów. Zapraszamy!

[socialpug_share]
sukces polakow

piątek 15.03.2019

Sukces Polaków w Rajdzie Argentyny

Hubert Ptaszek wraz z pilotem Maciejem Szczepaniakiem kolejny raz na podium w eliminacjach rajdowych mistrzostw świata. Załoga THE PTOCK, którą sponsoruje Krezus S.A. oraz Boryszew, właściciel marki Borygo, zajęła 2 miejsce w klasie WRC2 oraz 12 w klasyfikacji generalnej.

Czytaj więcej
plast stap

środa 27.03.2019

Patent na nową metodę otrzymywania tereftalanu

Boryszew S.A Oddział Boryszew ERG w Sochaczewie posiada patent na nową metodę otrzymywania tereftalanu bis(2-etyloheksylu). Patent pozwoli spółce na poszerzenie oferty o produkty wykorzystywane m.in. do produkcji zabawek i innych wyrobów otrzymywanych na bazie PVC.

Czytaj więcej