Jak wymienić płyn do spryskiwaczy?

środa 23.11.2022

Zmienianie płynu do spryskiwaczy w aucie to czynność, o której każdego sezonu myślą kierowcy. Zastanawiasz się, jak spuścić płyn do spryskiwaczy ze zbiornika? A może chcesz poznać różnice między zimowym a letnim płynem? Dowiedz się, jak wygląda wymiana płynu do spryskiwaczy i dlaczego warto ją przeprowadzić.

Wymiana płynu do spryskiwaczy – kiedy to zrobić?

Dbanie o swoje auto to zadanie każdego kierowcy, który nie chce, aby pojazd stracił na wartości. Jednym z ważnych zabiegów jest regularna wymiana płynu do spryskiwaczy. Kiedy rozpoczynają się pierwsze zimowe mrozy, wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na wymianę płynu. Mimo że w dzisiejszych czasach temperaturą zimą rzadko spada poniżej -20 stopni Celsjusza, to każdy kierowca powinien obowiązkowo zadbać o wymianę płynu do spryskiwaczy. Problem z zamarzniętym płynem jest powszechnym kłopotem wśród zapominalskich osób, dlatego warto zwrócić na to szczególną uwagę.

Zastanawiasz się, kiedy najlepiej zmienić płyn do spryskiwaczy z letniego na zimowy? Zasadniczo im wcześniej, tym lepiej. Oznacza to, że nie należy czekać do momentu, aż temperatura spadnie poniżej zera. Optymalnym okresem będzie późna jesień, kiedy to w nocy termometry pokazują około 5 stopni Celsjusza na plusie. Natomiast w przypadku wiosennej wymiany warto trochę poczekać ze spuszczeniem zimowego płynu. Zdarza się bowiem, że nawet w kwietniu i w maju występują niskie temperatury.

Jak spuścić płyn do spryskiwaczy?

Najlepszym sposobem na to, jak wymienić płyn do spryskiwaczy jest tzw. metoda naturalna. Polega ona na dolaniu np. płynu zimowego do pozostałości koncentratu letniego, który znajduje się w zbiorniku. Takie mieszanie nie powinno zaszkodzić pojazdowi, natomiast z pewnością skutecznie obniży temperaturę zamarzania tego płynu. Analogicznie można postąpić w przypadku zmiany płynu zimowego na letni. Warto przy tym pamiętać, aby dokładnie wyczyścić szybę nowym płynem przed pierwszym użyciem spryskiwaczy, aby preparat mógł skutecznie rozejść się po wszystkich elementach układu.

Metoda naturalna sprawdzi się w większości przypadków, chyba że mamy do czynienia z mocnym uderzeniem mrozów. Wtedy najlepiej spuścić letni płyn ze zbiornika. Jak to zrobić?

Do spuszczenia płynu do spryskiwaczy trzeba pamiętać, aby samochód był ostygnięty po zatrzymaniu. Otwórz maskę pojazdu i delikatnie poluzuj wąż przy zbiorniku z płynem. Następnie ustaw miskę odpływową pod zbiornikiem i spuść całą zawartość. Po skutecznym opróżnieniu starannie zamocuj przewód. Na koniec podłącz do spryskiwacza szyby przedniej i napełnij zbiornik świeżym płynem. Później wystarczy, że sprawdzisz cały system – wycieraczki nie powinny pozostawiać smug ani śladów na powierzchni szyby.

Płyn zimowy i letni – różnice

Wybór płynu do spryskiwaczy zależy od kilku czynników. Najważniejszymi są właściwości czyszczące, temperatura zamarzania oraz zapach. O ile aromat płynu jest kwestią drugorzędną, o tyle temperatura zamarzania ma ogromny wpływ na sprawność całego pojazdu. Jeśli dojdzie do zamarznięcia płynu to auto może być narażone na poważne usterki. Dlatego temperatura zamarzania powinna być jak najbardziej poniżej zera – minimum -10 stopni Celsjusza.

Podsumowanie

Wiesz już, jak skutecznie spuścić płyn do spryskiwaczy oraz dlaczego regularna wymiana jest ważnym zadaniem dla każdego kierowcy, który dba o swój pojazd. Wysokiej jakości płyny do spryskiwaczy znajdziesz w ofercie Boryszew ERG. Jako ceniony producent płynów motoryzacyjnych oferujemy wyłącznie najlepsze środki, które zachwycają skutecznością, wydajnością oraz szeroką gamą zapachów. Nasza chemia motoryzacyjna jest znana na całym świecie – zaufaj sprawdzonej marce i wybierz produkty od Boryszew ERG.

[socialpug_share]
sukces polakow

piątek 15.03.2019

Sukces Polaków w Rajdzie Argentyny

Hubert Ptaszek wraz z pilotem Maciejem Szczepaniakiem kolejny raz na podium w eliminacjach rajdowych mistrzostw świata. Załoga THE PTOCK, którą sponsoruje Krezus S.A. oraz Boryszew, właściciel marki Borygo, zajęła 2 miejsce w klasie WRC2 oraz 12 w klasyfikacji generalnej.

Czytaj więcej
plast stap

środa 27.03.2019

Patent na nową metodę otrzymywania tereftalanu

Boryszew S.A Oddział Boryszew ERG w Sochaczewie posiada patent na nową metodę otrzymywania tereftalanu bis(2-etyloheksylu). Patent pozwoli spółce na poszerzenie oferty o produkty wykorzystywane m.in. do produkcji zabawek i innych wyrobów otrzymywanych na bazie PVC.

Czytaj więcej