Jaki środek do czyszczenia felg?

środa 26.04.2023

Zastanawiasz się, jaki środek do czyszczenia felg wybrać? Szukasz dobrego preparatu, który pomoże Ci skutecznie zadbać o stan felg w Twoim samochodzie? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o środkach do czyszczenia felg.

Jaki powinien być dobry preparat do czyszczenia felg?

Zanim dowiesz się, jaki preparat do czyszczenia felg najlepiej wybrać, na początek kilka słów o tym, jaki powinien być dobry środek do mycia felg. Powinien cechować się przede wszystkim wysoką skutecznością – czyli być w stanie usunąć nawet najstarsze, tzw. zapieczone zabrudzenia. Ważne jest także to, by wybrany przez nas środek do czyszczenia felg aluminiowych był bezpieczny dla naszej skóry oraz dla materiału, z którego wykonana jest felga.

Na co jeszcze dobrze jest zwrócić uwagę przed zakupem płynu do czyszczenia felg? Istotne będą również takie czynniki, jak cena produktu oraz jego wydajność. Można także zapoznać się wcześniej z opiniami w sieci zamieszczanymi przez zadowolonych (lub nie) użytkowników – większość popularnych produktów je posiada.

Środek do czyszczenia felg – jak go stosować?

Aby wybrany środek do czyszczenia felg zadziałał prawidłowo i skutecznie usunął jak najwięcej zabrudzeń, warto dobrze się przygotować do zadania. Na początek przeczytaj uważnie instrukcję od producenta zamieszczoną na opakowaniu preparatu. Niektóre środki do czyszczenia felg, zwłaszcza te z zawartością kwasów, przy nieprawidłowym stosowaniu mogą być szkodliwe dla zdrowia. Przed rozpoczęciem prac ubierz rękawiczki!

Najlepiej jest aplikować płyn na chłodne, nieprzegrzane obręcze, wykonując czynności w miejscu zacienionym, z dala od promieni słonecznych. Po naniesieniu preparatu trzeba trochę odczekać – tyle, ile podał producent na opakowaniu. Po upływie tego czasu resztki płynu spłucz wodą na przykład przy pomocy myjki ciśnieniowej. Jeśli chcesz dokładnie doczyścić zagłębienia felg, użyj do tego gąbki lub szczotki.

Czym czyścić felgi aluminiowe – rodzaje preparatów do mycia

Czym wyczyścić felgi aluminiowe, by nie uległy one uszkodzeniu? Świetnie sprawdzą się preparaty czyszczące o neutralnym pH, które są bezpieczne dla każdej czyszczonej powierzchni, także dla felg aluminiowych. Na popularności zyskują ostatnio także płyny „krwawiące” typu iron off. Na czym polega krwawiąca felga? Efekt ten jest uzyskiwany w wyniku reakcji chemicznej między składnikami preparatu, czyli tioglikolanu sodu z jonami żelaza, które tworzą się ze startych klocków hamulcowych. Płyn jest niebieski, jednak w kontakcie z zabrudzoną felgą, w trakcie rozpuszczania zanieczyszczeń zmienia zabarwienie na czerwono-fioletowe.

Płyn do mycia felg z efektem krwawienia działa wyjątkowo spektakularnie. Radzi sobie nawet ze starymi, tłustymi, zapieczonymi zabrudzeniami. Wystarczy nanieść go na felgi i odczekać tyle, ile zaleca producent. Do doczyszczenia zagłębień możesz użyć gąbki lub szczotki, a po wyznaczonym czasie opłucz felgi silnym strumieniem wody. Zobaczysz, że efekt Cię zaskoczy!

Jaki środek do czyszczenia felg wybrać?

Czym czyścić felgi w zależności od ich rodzaju? Przede wszystkim należy upewnić się, że wybrany preparat będzie odpowiedni do materiału, z którego wykonane są felgi w Twoim samochodzie. Sprawdzą się środki o neutralnym pH, które są całkowicie bezpieczne dla czyszczonej każdej powierzchni i przy kontakcie z pozostałymi elementami auta, takimi jak opony czy karoseria nie spowodują ich uszkodzeń.

Ostatnia ważna rzecz to metoda aplikowania preparatu do czyszczenia felg. Środki do mycia felg zazwyczaj są dostępne w wygodnych butelkach z atomizerem, te droższe mają formę żelu, ale zdarzają się także koncentraty do rozcieńczania z wodą. Wybór zależy już od Twoich osobistych preferencji!

Czym umyć felgi – podsumowanie

Wiesz już, jaki środek do czyszczenia felg aluminiowych będzie odpowiedni dla Twojego samochodu? Świetnie – jeśli zamierzasz zaopatrzyć się w tego typu produkty, sprawdź naszą ofertę. Szczególnie polecamy płyn do felg Borygo – spektakularny środek do czyszczenia felg z efektem krwawienia. Usuwa wszystkie zabrudzenia, nawet te najtrudniejsze, takie jak rdza czy osad z klocków hamulcowych. To doskonały środek do czyszczenia i mycia felg.

Interesują Cię inne artykuły z kategorii chemia motoryzacyjna? U nas znajdziesz szeroki wybór takich preparatów, jak płyn do nabłyszczania opon, płyn do mycia szyb samochodowych, płyn do kokpitu czy wosk. Boryszew ERG to sprawdzony producent płynów motoryzacyjnych – przekonaj się o tym sam!