logo  lat

50-lecie marki BORYGO.

poniedziałek 15.04.2019

Mija pięćdziesiąt lat od uruchomienia produkcji płynu, który na dobre zapisał się w historii przedsiębiorstwa Boryszew ERG. Borygo to najstarszy w Polsce i doskonale znany kierowcom płyn do chłodnic samochodowych.

Pierwsze w Polsce płyny chłodnicze na bazie gliceryny, metanolu i alkoholi zaczęto produkować tuż po zakończeniu II wojny światowej. Przez długi czas ich recepturę doskonalono, poszukując idealnego medium, które transportowałoby energię cieplną pomiędzy silnikiem a chłodnicą i jednocześnie zabezpieczało przed zamarzaniem, wrzeniem oraz chroniło elementy silnika i chłodnicy przed korozją i odkładaniem się wytrąceń. Wynikiem wieloletnich badań było wyprodukowanie na przełomie lat 1968 i 1969 pierwszego w Polsce płynu do chłodnic na bazie glikolu z pełnym zestawem inhibitorów korozji. Tak udoskonalony płyn otrzymał nazwę Borygo, na cześć produkowanych wcześniej w Boryszewie doskonałej jakości cementów dentystycznych, których produkcję przedsiębiorstwo zakończyło w latach 50-tych XX w.

Wieloletnia, trwająca do dziś produkcja płynu, a także fakt, że przez wiele lat Borygo było jedynym tego typu produktem na rynku, utrwalił w świadomości Polaków popularny schemat myślowy: Płyn do chłodnic = BORYGO. W związku z tym, że w dobie szybko postępujących zmian technologicznych, wyroby muszą ewoluować wraz z rynkiem, a asortyment zmieniać się wraz z odbiorcami i ich wymaganiami, przez kolejne lata wprowadzano na rynek specjalistyczne odmiany płynów: w 1992 r. – pierwszy płyn na bazie glikolu propylenowego Borygo Eko, w 1997 r. płyny:  Borygo Nowy,  Borygo Truck i Borygo Alu Formuła, w 2004 r. Borygo Start, w 2012 r. Borygo Premium Extended Life. Od roku 2014 oferta produktów Borygo rozszerzyła się o środki niezamarzające przeznaczone do odladzania samolotów i pasów startowych – Borygo Plane i Borygo Runway.

Boryszew ERG lubi wyzwania, dlatego też w planach są kolejne projekty. Warunki zimowe, to wyzwanie nie tylko dla kierowców i sektora powietrznego. Produkty przeciwmroźne mogą znaleźć zastosowanie również w branży kolejowej, energetyce, a także wielu innych gałęziach przemysłu. Ambicją firmy jest stworzenie takiej gamy produktów przeciwmroźnych BORYGO, która pozwoli na ich zastosowanie wszędzie tam, gdzie mróz oraz opady atmosferyczne mogą powodować niebezpieczeństwo i straty.

 

[socialpug_share]
sukces polakow

piątek 15.03.2019

Sukces Polaków w Rajdzie Argentyny

Hubert Ptaszek wraz z pilotem Maciejem Szczepaniakiem kolejny raz na podium w eliminacjach rajdowych mistrzostw świata. Załoga THE PTOCK, którą sponsoruje Krezus S.A. oraz Boryszew, właściciel marki Borygo, zajęła 2 miejsce w klasie WRC2 oraz 12 w klasyfikacji generalnej.

Czytaj więcej
plast stap

środa 27.03.2019

Patent na nową metodę otrzymywania tereftalanu

Boryszew S.A Oddział Boryszew ERG w Sochaczewie posiada patent na nową metodę otrzymywania tereftalanu bis(2-etyloheksylu). Patent pozwoli spółce na poszerzenie oferty o produkty wykorzystywane m.in. do produkcji zabawek i innych wyrobów otrzymywanych na bazie PVC.

Czytaj więcej